کنفرانس توسعه نظام تامین مالی و سرمایه گذاری

فوریه, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

هشتمین کنفرانس دو روزه توسعه نظام تامین مالی و سرمایه گذاری در ایران با حضور معاون اول رییس جمهور ، وزیر صنعت معدن و تجارت و جمعی از فعالان حوزه مالی در مرکز همایشهای صدا و سیما روز یکشنبه ۲۴ بهمن آغاز به کار کرد.
محمد باقر نوبخت معاون اول رییس جمهور در این مراسم اظهار داشت: نگاه دولت در اقتصاد سیاسی قطعا با ۲ مأموریت نظام مالی و سرمایه‌گذاری تفکیک و تقسیم می‌شود.
وی افزود: اولین نگاه تعادل اقتصادی از طریق تسویه بازار پول، سرمایه، کار و کالا از طرف عرضه و تقاضا است. همچنین توسعه امروز مد نظر بوده که جایگزین رشد شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تسویه بازار پول و سرمایه نیازمند تقویت و تسویه نظام مالی و سرمایه‌ای است، گفت: توسعه با نگاهی متفاوت از رشد همراه با عدالت تعریف می‌شود و آخرین نظریه‌ها فراتر از رشد متشکل از تولید و توزیع عادلانه ثروت است و به ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی هم نظر دارد.
نوبخت با تاکید بر اینکه دولت به عنوان کنشگر در جهت بهبود کسب و کار باید اقدام کند تا بازار مالی نیاز بازار را تأمین کند، تصریح کرد: برای تأمین مالی از مسیر بازار پول باید حتماً توجه ویژه به نظام بانکی داشته باشیم که اکنون دچار چالش‌هایی است. سال‌هاست نظام بانکی دوش به دوش دولت در همه اقدامات مشارکت فعال داشته است که از این جهت ضربه دیده و باید در جهت ترمیم آن گام برداشت.
به گفته وی، دولت تا پایان امسال در جهت افزایش قدرت تسهیلات دهی نظام بانکی و بانک‌های دولتی از ۲ مسیر اقدام می‌کند. ۷۰ هزار میلیارد تومان از منابع اوراق برای بدهی‌ نظام بانکی و بخش خصوصی را تسویه می‌کند. همچنین تبصره ۳۵ و ۳۶ اصلاحیه قانون بودجه سال جاری در این راستا عمل خواهد کرد.
وی در مورد انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه اظهار داشت: دولت می‌تواند تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کند، اما این اتفاق در جهت کمک به بورس رخ نخواهد داد، مگر اینکه نسبت به آن اطمینان ایجاد شود.
گفتنی است ، در این گردهمایی دو روزه علاوه بر سخنرانی‌های کلیدی توسط وزرا و روسای نهادهای معتبر مالی کشور، نمایندگان شرکت ساچه ایتالیا و بانک توسعه اسلامی ، یک نشست تخصصی با موضوع ” توسعه تکنولوژی های مالی، الزامات و چالش ها” با حضور نخبگان و مطلعین این حوزه برگزار خواهد شد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *