کنفرانس بین المللی رفتار بلندمدت و فناوری های نوسازی و سازگار با محیط زیست سدها

اکتبر, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1396

چهارمین کنفرانس بین المللی رفتار بلندمدت و فناوری های نوسازی و سازگار با محیط زیست سدها روز سه شنبه ۲۵ مهر در مرکز همایشهای صدا و سیماآغاز شد.

“محمد حاج رسولیها” مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب دراین کنفرانس افزود: تامین امنیت آبی در قرن ۲۱ و تضمین حفاظت از آب شیرین، اکوسیستم های مربوطه و توسعه این منابع به نحوی که پایداری بهره مندی از منابع آب را ارتقا بخشد، چالش مشترک موجود در جهان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: بررسی آمار و ارقام نشان می دهد که در طول ۴۰ سال گذشته جمعیت دنیا دو برابر شده، در حالی که استفاده از آب شیرین چهار برابر افزایش یافته است و تا سال ۲۰۵۰ برداشت آب با رشد سریع ۵۰ درصدی در کشورهای در حال توسعه و ۱۸ درصدی در کشورهای توسعه یافته مواجه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: میزان سرانه آب تجدیدپذیر سالانه ایران از حدود ۱۳ هزار متر مکعب در سال به حدود ۱۴۰۰ متر مکعب در سال کاهش یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

حاج رسولیها، وضعیت کنونی  آب در جهان را بحرانی دانست و گفت: در بیشتر کشورهای در حال توسعه، آب ناسالم تهدیدی بسیار بزرگ تر از مناقشات مسلحانه برای امنیت انسان است.

وی حل این بحران را در گرو تدوین سیاست ها و برنامه های عملیاتی منسجم، با هدف توسعه پایدار عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مهار آب های سطحی از طریق سد سازی، بهره برداری پایدار از سدها را یکی از برنامه های مقابله با وضعیت بحرانی موجود در جهان دانست و اظهار کرد: نظام مند کردن تخصیص آب، رعایت اصل توسعه پایدار، توان مجاز حوضه ها و منظور کردن حقابه های زیست محیطی در تخصیص آب طرح ها، زمینه رفتار بلندمدت سدها از منظر توسعه منابع آب در کشورها را فراهم می کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *