چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا

آوریل, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1396, اخبار

چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا با حضور وزیر امور خارجه، رییس کل بانک مرکزی از روز شنبه نهم اردیبهشت به مدت دو روز در مرکز همایش های صدا و سیما آغاز به کار کرد.
ولی اله سیف» رییس کل بانک مرکزی در این همایش افزود: روابط مالی و بانکی ایران و اروپا به نحو فزاینده‌ای توسعه یافته و جدی‌تر می‌شود.
وی بیان کرد: بانک‌های متعددی در این زمینه مذاکرات مفصلی را با شبکه بانکی ایران انجام داده‌اند و خوشبختانه فضای قبلی به فضای جدید همکاری تبدیل شده است.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اهمیت ارایه تصویری واقع‌بینانه از تحولات چهار سال گذشته و نیز شرایط و افق پیش رو، یادآور شد: دولت یازدهم در شرایطی مدیریت امور اجرایی کشور را بر عهده گرفت که روابط بانکی بین‌المللی کشور، در محدودترین سطح ممکن در سال‌های پس از انقلاب قرار داشت.
وی افزود: بانک‌های ایران از سوی آمریکا تحریم شده بودند و این تحریم‌ نه تنها بانک‌های آمریکایی را از برقراری هر گونه رابطه با بانک‌های ایرانی منع می‌کرد (که البته امر جدیدی نبود) بلکه بانک‌های غیر آمریکایی را نیز در صورت ارایه مستقیم یا غیرمستقیم خدمات به بانک‌های ایرانی، با مجازات‌های بین‌المللی روبرو می‌شدند.
سیف در ادامه از خروج بانک‌های ایرانی از فهرست تحریم‌ها خبر داد و گفت: در نتیجه اجرای برجام، ارتباط سوئیفتی بانک‌های ایرانی برقرار شد. روابط کارگزاری به تدریج گسترش یافتند. دیون و تعهدات گذشته سیستم بانکی ایران که در نتیجه تحریم‌ها معوق شده و قابل پرداخت نبودند، تسویه شدند. رتبه اعتباری کشور بهبود یافت.
وی افزود: شبکه بانکی و نظام مالی ایران با رعایت استانداردها، موازین بین‌المللی و ارتقای شفافیت مالی، بیش از هر زمانی آماده تعامل با نظام مالی بین‌المللی است.
رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: در فضای پس از برجام و با اقدامهای انجام شده، بانک‌های اروپایی متعددی اقدام به برقراری روابط با بانکهای ایرانی کرده‌اند و بانک‌های دیگری نیز گامهای اولیه را در این مسیر برداشته‌اند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *