همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

ژانویه, 2018 بدون نظر آرشیو سال 1396

هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار  سه شنبه ۱۰ بهمن با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت و جمعی از صاحبنظران صنعت معدن و فولاد در مرکز همایشهای صدا و سیما آغاز به کار کرد.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت ،معدن و تجارت در این همایش طی سخنانی  افزود: در ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام خواهیم رسید و برای این مهم باید ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن تولید شود که باید گام های بلندی برداشته شود.
شریعتمداری گفت: همایش، محل یافتن راهکار است و جایی است که توصیه های سیاستی برای رسیدن به اهداف کمی و کیفی در افق ۱۴۰۴ باید ارائه شود.
وی افزود: طرح جامع فولاد باید تا یک ماه آینده برای تصویب آماده شود و انجمن ها لازم است فعالانه در همه زنجیره های تولید فولاد مشارکت داشته باشند.
وی تصریح کرد: ما در ایران اطلاعات اکتشافی فقط از سطح و به صورت محدود داریم که تنها در چند استان معین خلاصه می شود، لازم است در این حوزه با دنیا در بخش سرمایه گذاری و انتقال فناوری همکاری داشته باشیم.
شریعتمداری افزود: توسعه اکتشاف، تکلیف جدی بر گردن سازمان های مرتبط به ویژه ایمیدرو است که با استفاده از دانش جهان این بخش را به جلو حرکت دهیم.
وی گفت: جدیدترین نقشه یک صدهزارم از ظرفیت های معدنی برای ۲۱ تیپ کانساری تهیه شده است که در آینده نزدیک رونمایی می شود و سند خوبی برای مشارکت بخش خصوصی و شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در این حوزه است.
شریعتمداری افزود: عدم توازن در صنعت فولاد یکی از مشکلات این صنعت است و ما امروز در تمام زنجیره های این صنعت با یک عدم توازن مواجه ایم.
وی بیان کرد: روش و مشی ما مداخله در قیمت گذاری محصول نیست اما اگر در حوزه ای دخالت شده خواسته ما و روش ما نیست، تمام اقدامات ما در این حوزه مبتنی بر نظرات و دیدگاه های انجمن ها و فعالان بخش فولاد است.
شریعتمداری افزود: بی تدبیری در صدور مجوز برای فعالان صنعت فولاد باعث شد تا با ۱۱۰ میلیون تن مجوز راکد و بیش از ۶۰ میلیون تن مجوزی که دارای توجیه نیست باشیم.
وی گفت: نبود سرمایه گذاری مستقیم واحدهای فولادی در حوزه معادن سنگ آهن هم از مشکلات دیگری است که امروز با آن مواجه ایم.
شریعتمداری افزود: از مشکلات دیگر صنعت فولاد مغفول ماندن فعالیت تحقیق و توسعه در این بخش است که باید مورد توجه قرار گیرد.
شریعتمداری بیان کرد: فولاد محصولی با مزیت صادراتی است و رشد ۲۰ درصدی صادرات فولاد بسیار امیدبخش است.
وی اضافه کرد: گریزی نداریم حمل و نقل فولاد را به راه آهن منتقل کنیم چرا که جاده ها ظرفیت لازم ندارد و اگر به سرعت ریل را توسعه ندهیم واحدهای فولادی با مشتصریح کرد: اگر ۴٫۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش ریل انجام شود امکان حمل و نقل ۴۲۰ میلیون تن محصولات فولادی و مواد معدنی امکان پذیر نخواهد بود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر سوالی دارید از من بپرسید !