همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

فوریه, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار با حضور وزیر صنعت ومعدن و تجارت و جمعی از مسئولین و فعالان حوزه صنعت و معدن روز سه شنبه ۲۶ بهمن در مرکز همایشهای صدا و سیما آغاز شد .
محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت در این همایش با بیان اینکه ایران رتبه شانزدهم در حوزه فولاد را در جهان کسب کرده گفت: توانستیم در سال ۲۰۱۶ که رشد جهانی فولاد یک درصد بوده، تولید خود را ده درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش دهیم.
وی با اشاره به طرح جامع فولاد نیز تصریح کرد: طرح جامع دو سال و نیم در رفت و برگشت و مطالعه زمان برد، اما در طی جلسات، بازنگری آن هنوز هم ادامه دارد و مرتب باید با شرایط جهانی این طرح را به روز رسانی کنیم.
وی اظهار داشت: باید به سمت ارزش افزوده بیشتر حرکت کنیم، در حالیکه برخی گله دارند که بلندپروازی است، این در حالی است که معادن ما جوابگو در درازمدت نباشد، اما یقین داریم که معادن ما بسیار است، به نحوی که معادن زیرزمینی نیز باید اکتشاف شود و مطابق با دنیا، مورد بهره برداری قرار دهیم.
وزیر صنعت گفت: اینکه به حدود ۳ درصد تولید جهانی در حوزه معادن برسیم، حق ایران است. این در حالی است که مصرف فولاد ایران در تمام صنایع و ساخت و ساز، باید گسترش دهد، البته به این معنا نیست که سازه های بتنی را به فلزی تبدیل کنیم، این در حالی است که سازه‌های بتنی در کشور کم است.
وی اظهار داشت: اگر دو درصد بازار فولاد در دنیا به ایران اختصاص یابد، اتفاق خاصی نیست و رساندن آن از یک درصد فعلی به دو درصد، چیزی نیست؛ اما اگر بخواهیم به ده درصد برسیم، باید در بازار رقابتی تلاش کنیم؛ البته در این میان بانکها نیز نگران بازار هستند، در حالیکه ما به آنها اطمینان می دهیم که می توانند به این بازار اطمینان کنند.
به گفته نعمت زاده، باید ورق استینلس استیل(ضدزنگ) را در کشور تولید کنیم، این هم کار سختی نیست و باید کار را به نحوی پیش بریم که در این حوزه نیز پیشرفت‌های خوبی داشته باشیم. باید به سمت فولادهای مخصوص و آلیاژی حرکت کنیم و در کنار آن، تولید فولاد عادی را نیز ادامه دهیم.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *