ژوئن, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات با حضور وزیر اطلاعات و دبیر شورایعالی امنیت ملی  امروز یکشنبه ۱۶ خرداد در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

سیدمحمود علوی در این همایش  گفت: تحلیل باید در جهتی هدفمند، آسیب‌شناسانه، راهگشا، واقع‌گرا، آینده‌پژوه و آینده‌نگر باشد.

علوی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش گفت: بیش از ۲۱۰ اثر علمی به این همایش ارائه شده و این حاکی از استقبال خوب شرکت کنندگان از این همایش است.

وزیر اطلاعات افزود: تدبر یکی از راه های اساسی برای یافتن حقیقت است؛ اگر تدبر و ژرف اندیشی نباشد انسان به مراحل بالاتر نمی‌رسد.

وی  تصریح کرد: حجم اطلاعات بدون تحلیل، مانند جنگلی است که برای برون رفت از آن راهی ترسیم نشده و انسان تا مدتها در جنگل سرگردان می‌ماند.

علوی با بیان اینکه امروز در عصر تحلیل زندگی می‌کنیم، افزود: ابزارهای موجود، این تحلیل ها را تسهیل کرده و می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی بر روی اندیشه های انسان داشته باشد.

وی اضافه کرد: باید روی تحلیل ها مدیریت صحیح و علمی شود نه اینکه تحلیل مانع تحلیل و پیشگیری ها شود، تحلیل های اطلاعاتی باید آسیب شناس و واقع گرا و نه توهمی و پیش بینی کننده آینده باشد.

به گفته وزیر اطلاعات ، روش تحلیل مانند ظرفی است که بر محتوا هم تاثیر می‌گذارد و هرچه ریل‌گذاری در این مسیر هوشمندانه تر باشد قطار تحلیل به نتیجه های ارزشمند می‌رسد.

وی گفت: تحلیل های اطلاعاتی باید عقل محور باشد اگر خدای نکرده تحلیل ها احساسات محور و نشات گرفته از حب و بغض و سلیقه ای باشد امنیت ملی با خطرات جدی مواجه خواهد شد چرا که نتیجه آن اطلاعاتی مبتنی بر توهم ها خواهد بود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه در تحلیل های امنیتی سانسور و خودسانسوری از آسیب های جدی است، افزود: خودسانسوری امری جدی است که تصمیم گیران کشور را از درک حقایق باز داشته و صرفا به توجیه افکار سوق می‌دهد و لذا مسیر را برای تصمیمات مناسب باز می دارد.

همچنین در ادامه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اندیشه‌های دفاعی رهبر معظم انقلاب اسلامی  گفت: اگر این انقلاب بی نام خمینی هیچ کجای جهان شناخته شده نیست.

وی بیان کرد: در کنار دکترین اقتصاد مقاومتی به دکترین قدرت اطلاعاتی مقاومتی  نیز نیاز داریم که این کار به تلاش جهادی نیاز دارد و باید در دستور کار ملی قرار گیرد .

شمخانی گفت: امنیت بالای ایران در مقایسه با منطقه و حتی غرب نتیجه زحمت تلاشگران عرصه امنیت و اطلاعات کشور است .

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به عملیات والفجر ۸ در دفاع مقدس افزود: در این عملیات غواصی نیروهای ایرانی بسیار زیاد بود و این به دلیل پایه گذاری اطلاعات بود؛ ما در طول جنگ در مقابله با منافقین نیز تکامل اطلاعاتی داشتیم.

شمخانی گفت: اگر آن پیشرفت ها ادامه پیدا می‌کرد که البته ادامه هم به‌خصوص در عرصه مقابله با تکفیری ها پیدا کرد، قطعا امروز در وضعیت دیگری قرار داشتیم.

گفتنی است ، در این همایش که با همکاری دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی و ۳۰ مرکز علمی و پژوهشی برگزار شد، موضوعات معرفت شناسی و تحلیل اطلاعات،  تحلیل اطلاعات و تصمیم گیری های راهبردی، تحلیل اطلاعات و محیط امنیتی، تحلیل اطلاعات و فناوری، تحلیل اطلاعات و علوم رفتاری و تحلیل اطلاعات و سیاستگذاری در قالب کمیسیون های شش گانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

۲۱۰ مقاله علمی به این همایش ارسال شد که از این تعداد ۱۵۰ مقاله به مرحله نهایی راه یافت و در کمیسیون های شش گانه ارائه شد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *