جولای, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

همایش سیاست های صنعتی، تجاری و خدماتی در افق ۱۴۰۴ امروز شنبه  ۲۶ تیرماه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس فراکسیون ایران در افق ۱۴۰۴ مجلس شورای اسلامی، اساتید، کارشناسان، نمایندگان بخش خصوصی، نخبگان اقتصادی و … در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار شد.
علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این همایش طی سخنانی گفت: برای رسیدن به رشد اقتصادی بالاتر باید میزان تولیدات در کشور را افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: ارتقاء معیشت و رفاه مردم بدون رشد اقتصادی امکانپذیر نیست. به همین دلیل است که در سند چشم‌انداز هدف رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش‌بینی شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در سند چشم‌انداز شاخصهای مهم دیگری به غیر از رشد اقتصادی نیز مطرح شده است که همگی به نوعی به توان تولیدی کشور بستگی دارند.

طیب‌نیا با اشاره به آغاز دهه دوم چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ واقعیت تلخ این است که علیرغم همه تلاشها، از منظر مهمترین شاخص اقتصادی مندرج در سند یعنی رشد تولید ناخالص داخلی عملکرد ما قابل دفاع نبوده است.

وی افزود: اگر نرخ رشد مثبت یک درصد که از سوی مرکز آمار برای سال ۹۴ اعلام شده است را بپذیریم میانگین سالانه رشد اقتصادی حدود ۲٫۲ درصد بوده است. این عدد در مقایسه با عملکرد گذشته رقم ناچیزی است که در مقایسه با عدد ذکر شده در سند چشم‌انداز نیز قابل قبول نیست.

وزیر اقتصاد گفت: با توجه به آنکه برای ایجاد اشتغال و تامین معیشت مردم و جوانان دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصد ضروری است عملکرد ۱۰ ساله و میانگین ۲ درصدی نشان می‌دهد که این عدد به زحمت می‌تواند صرفا آثار رشد جمعیتی را خنثی کند.

طیب‌نیا گفت: انتظار این بود که عملکرد برنامه‌های چهارم و پنجم به ارتقاء رشد اقتصادی بینجامد در حالیکه شاهد هستیم رقم رشد اقتصادی از عملکرد گذشته هم کمتر بوده است.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *