همایش سیستم ‌های حمل‌ونقل هوشمند

فوریه, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

دومین همایش ملی سیستم های حمل و نقل هوشمند به منظور توسعه کاربرد سیستم های هوشمند در حمل و نقل شهری و بین شهری با حضور وزیر راه و شهرسازی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما از روز سه شنبه ۱۹ بهمن آغاز بکار کرد.
عباس آخوندی در همایش سیستم ‌های حمل‌ونقل هوشمند (ITS) گفت: سرعت حرکت در تهران به طور میانگین ۲۵ کیلومتر بر ساعت و در ساعات اوج، کمتر از ۷ کیلومتر بر ساعت است.
وی افزود: باید انسان، شهروند و زندگی اجتماعی مد نظر باشد، اگر زندگی اجتماعی را فدای فناوری کنیم به مقصد نمی‌رسیم؛ مجموعه شبکه‌های بزرگراهی در شهرها و پل‌های دو و سه طبقه نظیر پل صدر با وجود آنکه مستلزم هزینه‌های میلیارد دلاری شده اما به بهره‌وری مناسب برای بهبود حرکت و ارتقای زندگی شهری نرسیده است.
آخوندی گفت: اگر توسعه انسان‌محور نباشد و شهر را سازمان اجتماعی نبینیم و در کنار سیستم‌های هوشمند عملکرد انسان مورد توجه نباشد، موجب ارتقای قابلیت زندگی و سرعت نمی‌ شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر ساختمان‌های بلند، اتوبان‌ها، پل‌ها، پمپ‌های آب و استخراج از چاه‌های عمیق را در دستور کار قرار دهیم با محدودیت زیستی مواجه نیستیم؛ و ما می‌توانیم این کارها را انجام دهیم اما ظرفیت زیستی طبیعی محدود است و نمی‌توان به ظرفیت زیستی شهری مثل تهران بی‌توجه بود.
وی با تأکید بر اینکه باید به تمدن ایران شهری خود برگردیم، گفت: باید به سمت حمل‌ونقل هوشمند و حکومت دیجیتال هم برویم اما این سیستم‌های پیچیده عنصر اجتماعی و انسان هدفمند هم می‌خواهد.
آخوندی گفت : اصل دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات را می‌خواهیم تولید کنیم و هر اطلاعاتی تولید می‌شود در نهایت باید در اختیار شهروند قرار گیرد و حمل‌ونقل هوشمند باید برمبنای زندگی هوشمند باشد.
وی تصریح کرد: کشورهای جهان از جریان دنیای مدرن و سبک زندگی ماشینی متأثر هستند و رشد شهرنشینی در دنیا سریع است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد : قابلیت زندگی و حرکت باید مورد توجه ما در زندگی مدرن باشد و امروز وضعیت محیط زیست و دسترسی به آب، خاک و غذا مسئله جهانی است.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *