همایش سالانه حسابداری ایران

دسامبر, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

سیزدهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران با موضوع نظارت و حسابداری در مرکز همایش های صدا و سیما روز سه شنبه ۱۶ آذر برگزار شد.
ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در این همایش از بازطراحی نظارت مالی بانک مرکزی بر بانک ها خبر داد و گفت: این طرح از اواسط ۹۳ آغاز شده و تا پایان آذر به بهره برداری می رسد.
سیف افزود: محصول اصلی این طرح عملیاتی کردن نظارت نوین بر بانک هاست که حاصل تجربیات روز جهان و بومی سازی آن در داخل کشور است.
وی گفت: این طرح کارآیی بانک ها را افزایش می دهد و تا پایان سال شاهد تحولی جدی بر نظارت بر بانک ها خواهیم بود.سیف از طراحی صورت مالی جدید بین سپرده گذاران و بانک ها خبر داد و افزود: در نظام بدون ربای بانک های ایران رابطه ویژه ای بین بانک و سپرده گذار وجود دارد.
وی گفت: بنابراین ضرورت دارد؛ صورت حساب استفاده از این منابع و سود آن به طور مجزا از عملیات بانک محاسبه و بین سپرده گذار و بانک تقسیم شود.
سیف همچنین افزود: از سال مالی ۹۳ بانک مرکزی قبل از صدور گزارش حسابرسی مستقل، به تدریج الزامات طبقه بندی مطالبات مشکوک الوصول را در دستورکار قرار داد تا ثبات و سلامت نظام بانکی بیشتر شود.
وی گفت: بانک مرکزی همچنین با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی مدل نوین نظارتی در عملیات بانکداری و قانون بانک مرکزی را در دستورکار دارد که هم اینک این دو لایحه در دولت درحال بررسی است و از مجلس شورای اسلامی انتظار می رود با تصویب آن زمینه تقویت نظارت بر نظام بانکی را ایجاد کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *