همایش سالانه حسابداری ایران

دسامبر, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

سیزدهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران با موضوع نظارت و حسابداری در مرکز همایش های صدا و سیما روز سه شنبه ۱۶ آذر برگزار شد.
ولی الله سیف رییس بانک مرکزی در این همایش از بازطراحی نظارت مالی بانک مرکزی بر بانک ها خبر داد و گفت: این طرح از اواسط ۹۳ آغاز شده و تا پایان آذر به بهره برداری می رسد.
سیف افزود: محصول اصلی این طرح عملیاتی کردن نظارت نوین بر بانک هاست که حاصل تجربیات روز جهان و بومی سازی آن در داخل کشور است.
وی گفت: این طرح کارآیی بانک ها را افزایش می دهد و تا پایان سال شاهد تحولی جدی بر نظارت بر بانک ها خواهیم بود.سیف از طراحی صورت مالی جدید بین سپرده گذاران و بانک ها خبر داد و افزود: در نظام بدون ربای بانک های ایران رابطه ویژه ای بین بانک و سپرده گذار وجود دارد.
وی گفت: بنابراین ضرورت دارد؛ صورت حساب استفاده از این منابع و سود آن به طور مجزا از عملیات بانک محاسبه و بین سپرده گذار و بانک تقسیم شود.
سیف همچنین افزود: از سال مالی ۹۳ بانک مرکزی قبل از صدور گزارش حسابرسی مستقل، به تدریج الزامات طبقه بندی مطالبات مشکوک الوصول را در دستورکار قرار داد تا ثبات و سلامت نظام بانکی بیشتر شود.
وی گفت: بانک مرکزی همچنین با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی مدل نوین نظارتی در عملیات بانکداری و قانون بانک مرکزی را در دستورکار دارد که هم اینک این دو لایحه در دولت درحال بررسی است و از مجلس شورای اسلامی انتظار می رود با تصویب آن زمینه تقویت نظارت بر نظام بانکی را ایجاد کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.