همایش روز ملی کیفیت

نوامبر, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1396

همایش روز ملی کیفیت روز سه شنبه ۳۰ آبان با حضور وزیر صنعت ،معدن و تجارت در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار شد.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت دراین مراسم گفت :تسخیر بازارهای بین‌المللی نیازمند این است که کیفیت محصولات تولیدی و عرضه شده بالا رود چراکه در غیر این صورت نمی‌توان در بازارهای بین‌المللی سهم داشت؛ علاوه بر این باید نوسازی صنعت و معدن مورد توجه قرار گیرد‌.
وی معتقد است اگر در دهه‌های اخیر به ویژه چند سال گذشته بنابر جایگزینی واردات به منظور جلوگیری از خروج ارز بوده است، باید ۸۵ هزار واحد صنعتی که در ایران فعالیت می‌کنند مقوله صادرات‌گرا بودن را مدنظر قرار دهند‌.
این عضو کابینه یازدهم گفت: اصلاحیه ثبت سفارش واردات خودرو همچنان در دولت است و تصویب نشده است‌.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اصلاحیه ثبت سفارش واردات خودرو همچنان در دولت است و تصویب نشده، گفت: مشکل اصلی صنعت کشور در حال حاضر، نبود بازار مناسب برای فروش کالاهاست‌.
شریعتمداری با بیان اینکه ۱۷ واحد صنعتی بزرگ در کرمانشاه آسیب دیده است، گفت: در بحث زلزله باید به کیفیت ساخت توجه کنیم‌. با توجه به اینکه کشور ما روی گسل قرار گرفته به‌طور حتم باید به استانداردهای ساخت توجه بیشتری داشته باشیم‌. در مجموع ۶۴ واحد صنعتی بزرگ در کرمانشاه وجود دارد که ۱۷ واحد به‌طور ۱۰۰ درصد تخریب شده و مابقی واحدها بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت دیده‌اند‌.
وی با بیان اینکه صورت‌برداری و روش‌های بازگشت در مورد این واحدها، کارشناسی شده و این امیدواری وجود دارد که در اسرع وقت، به چرخه تولید بازگردند، گفت: البته دولت در این رابطه مصوباتی خواهد داشت. هرچند ما کارمان را برای بازسازی واحدهای صنعتی پیش از این مصوبات آغاز خواهیم کرد و امیدواریم هرچه سریع‌تر وضعیت واحدهای صنعتی استانی به حالت قبل برگردند‌.
اقتصاد ایران برای توسعه نیازمند کیفیت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز اقتصاد ایران برای توسعه نیازمند کیفیت است و تسخیر بازارهای بین‌المللی جز با محصولات و تولیدات باکیفیت میسر نیست‌.
در بندهای ۸ و ۲۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بر الگوی مصرف مناسب، افزایش کیفیت محصولات و گسترش سطح استاندارد تاکید شده و در بند ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه نیز موضوع استاندارد مورد توجه قرار گرفته است‌.
وی جایزه ملی کیفیت را ابزاری مهم برای دستیابی به این هدف دانست و افزود: فشار به کیفیت، کار صحیحی است اما به موازات آن باید به نوسازی صنعتی و معدنی نیز توجه شود‌.
وی یادآور شد: ۸۵ هزار واحد صنعتی در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها در دهه‌ها و سال‌های اخیر بر پایه سیاست جایگزینی واردات ساخته شده‌اند اما می‌خواهیم واحدهای جدید صنعتی بر پایه صادراتگرا بودن بنیان شود‌.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این رویکرد به دنبال واردات مواد اولیه از خارج از کشور هستیم تا بتوانیم با فناوری بالا و استفاده از نیروی کار بومی تحصیل‌کرده به صادرات محصولات تولیدی بپردازیم که جز با ارتقای کیفیت امکان‌پذیر نمی‌شود‌.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *