اکتبر, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

همایش روز ملی دامپزشکی روز چهارشنبه ۱۴ مهر با حضور جمعی از فعالان این حوزه و نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، معاونان وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی با شعار «دام سالم، انسان سالم و غذای سالم» برگزار شد.
مهرفرد معاون امور بازرگانی وزیر جهادکشاورزیدر این مراسم با اشاره به اینکه تراز تجاری بخش کشاورزی در ۶ ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته است، گفت : براساس گزارش های موجود در ۶ ماه گذشته تراز تجاری در بخش کشاورزی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار منفی بوده که این عدد در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.
وی گفت: رشد ارزش افزوده در سه ماه اول سال ۹۵ حدود ۵،۴ درصد بوده و این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۵،۱ درصد گزارش شده است.
وی بر این نکته تاکید کرد که باید به سمتی برویم که تولید بر اساس سفارش باشد نه اینکه مجبور به جمع‌آوری تولید مازاد باشیم به ویژه آنکه تولید در صنعت مرغ و تخم‌مرغ را بیشتر مدیریت کنیم.
وی درمورد نهاده‌های دامی هم اظهار داشت: ذرت، جو و کنجاله هرکدام برنامه خاص خود را دارند چرا که ذرت محصولی آب‌بر است و برنامه‌ای برای توسعه کشت آن نداریم. همچنین ۲۰ درصد جوی مصرفی کشور وارداتی است که در افق چشم‌انداز امکان تولید آن نیز وجود دارد. اما بحث کنجاله با موضوع روغن گره می‌خورد و شاید کشور ما بدترین وضعیت را درمورد روغن و کالاهای وابسته دارد چرا که ده درصد نیاز را در داخل تولید کرده و ۹۰ درصد را وارد می‌کنیم و در افق ۱۰ ساله پیش‌بینی شده که تولید روغن در داخل به ۷۰ درصد برسد.
مهرفرد مسئولیت دامپزشکان را در حوزه نظارت بر کیفیت محصولات دامی بسیار مهم دانست و افزود: چه آنهایی که در بخش دولتی هستند و مسئولیت می‌پذیرند که جنس سالم را به بازار بدهند و چه آنهایی که در بخش خصوصی از نظر خوراک و استانداردهای بهداشتی به گونه‌ای عمل می‌کنند که محصولات قابل عرضه در بازارهای جهانی باشد.مهرفرد مدیریت زمان و ارائه خدمات نوین را یکی از مواردی دانست که مردم از دامپزشکی انتظار دارند، تا غذا و فرآورده سالم با استفاده از این امکانات در اختیارشان قرار دهد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *