ژوئن, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

 همایش اقتصاد مقاومتی، تعاون و اقدام و عمل با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کل سابق بانک مرکزی با محوریت ظرفیت‌های بخش تعاون دوشنبه ۳۱ خرداد در مرکزهمایش های صدا وسیما برگزار شد .

بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاونی ایران با اشاره به اینکه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید تبدیل به گفتمان و مطالبه عمومی شود، اظهار داشت: طوری باید سیاست‌ها اجرا شود که برای مردم ملموس و قابل مشاهده باشد و صرفا در حد عبارات انتزاعی و کلی نباشند. با این حال بخش تعاون کشور این ظرفیت را دارد که اجرای این سیاست‌ها را سرعت ببخشد.

وی افزود: هدف از ارائه سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، تامین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله بیان شده است و همچنین رویکرد کلی سیاست‌ها، «جهادی،‌انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا» است و این سیاست در نهایت پیشرفت اقتصادی و کاهش عادی‌پذیری اقتصاد از تکانه‌های داخلی و خارجی پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به ۴ مؤلفه اصلی رسیدن به  اهداف اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: مردمی کردن اقتصاد، توسعه کارآفرینی، دانش‌بنیان کردن اقتصاد و تحقق عدالت اجتماعی از جمله این ۴ عامل است و مردمی کردن اقتصاد در واقع یکی از مؤلفه‌های اصلی درون‌زا کردن آن و افزایش انعطاف پذیری اقتصاد ملی است.

وی افزود: در یک اقتصاد مردمی تحولات اقتصادی درونی شده و آسیب‌پذیری اقتصاد ملی از تکانه‌های خارجی کاهش می‌یابد. بنابراین این مؤلفه موتور محرکه اطمینان است. نقش مردم و کاهش نقش دولت و بخش عمومی در پیشرفت اقتصاد ملی است.

رئیس اتاق تعاونی ایران با اشاره به اینکه توسعه کارآفرینی مؤلفه اصلی و لازم برای فرصت‌سازی و مولد بودن اقتصاد ملی است، تصریح کرد: تحقق عدالت اجتماعی شرط اصلی اطمینان از اتخاذ رویکرد جهادی در پیشبرد امور اقتصادی است و تنها در جامعه‌ای با فرصت‌های عادلانه افراد با انگیزه و روحیه جهادی کار خواهند کرد.

وی افزود: اشتغال‌زایی، توسعه انسانی و افزایش سهم نیروی کار از تولید که به آن اشاره شده در یک نگاه کلی همان مردمی کردن اقتصاد است که با روح تعاون سازگاری دارد.

وی گفت:‌ اگر فلسفه و رویکرد بخش تعاون به درستی درک شود، ظرفیت‌های عظیم آن برای تحقق یک اقتصاد مردمی، درون‌زا و انعطاف‌پذیر قابل انکار نیست.

گفتنی است ، همزمان با رونمایی از طرح توزیع جهیزیه ایرانی در همایش” اقتصاد مقاومتی ، تعاون ، اقدام و عمل” توزیع کالاهای ایرانی بصورت اقساط به زوج های جوان آغاز شد .

جهیزیه ایرانی که بدون هیچ تشریفاتی و کمتر از ۷۲ ساعت دراختیار متقاضیان قرار می گیرد، در اقساط ۱۲ ماهه و با سود ۱۲ درصد بین زوج های جوان توزیع می شود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *