همایش اطلاعات و مردم

نوامبر, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

همایش ملی «اطلاعات و مردم » با هدف شناسایی انتظارات و مطالبات مردم و گسترش مشارکت مردم در امور اطلاعاتی روز شنبه ۱۵ آبان در مرکز همایشهای صداو سیما برگزار شد .
دکتر علوی وزیر اطلاعات دراین همایش گفت : امروز امنیت در سطح جهانی صرفا یک حرفه و مهارت نیست بلکه یک رشته علمی است. امروز تجارب کسانی که در عرصه امنیت کار کرده اند، تبدیل به اصولی شده که دانش امنیت را شکل داده است.وی افزود: نظام جمهوری اسلامی یک نظام برخواسته از آحاد مردم با انتظار پیاده کردن اسلام است. جمهوری اسلامی اساس هدفش برای این بوده که امور جاری کشور را بر مبنای اسلام پیش ببرد.
علوی با تاکید بر اینکه فرهنگ اسلام فرهنگ سلطه نیست بلکه فرهنگ مسئولیت و امانت است گفت: مسئولان نظام در کنار مردم هستند اما بار بر دوششان از نظر امانت سنگین تر است. جمهوری اسلامی برخواسته از اسلام است و مردم سالاری دینی نیز یکی از ارکان اصلی آن است.
علوی با بیان اینکه وزارت اطلاعات در نقطه پیوند خود با مردم ستاد خبری را راه‌اندازی کرده گفت: اطلاعاتی که از بدنه مردم در اختیار ما قرار گرفته حجم عظیمی از دستاوردها را تشکیل داده که باعث اشراف اطلاعاتی بر بسیاری از کیس‌های اطلاعاتی شده که مورد ضربه نیز رفته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه پیوند اطلاعاتی مردم با دستگاه‌های اطلاعاتی به این دستگاه‌ها اشراف و انگیزه می‌دهند افزود: بر همین اساس در مهر ماه وزارت اطلاعات توانست در بین وزارتخانه‌ها رتبه سوم را کسب کند. وقتی دستگاه‌های اطلاعاتی همراه با مردم کار می‌کنند مردم نیز از آنان حمایت می‌کنند.
علوی با تاکید بر اینکه بسترسازی دانش بنیان حرکات اطلاعاتی باید با همکاری نخبگان و فرهیختگان صورت گیرد گفت: همایش‌های علمی‌ می‌تواند در تعامل دو سویه مردم و دستگاه‌های اطلاعاتی و تعامل تشکیلاتی مفید باشد.
وی تصریح کرد: مراکز علمی باید به این باور برسند که امنیت هم مانند فرهنگ، سیاست یک مقوله اجتماعی است و باید با نگاه علمی به آن نگریسته شود.
گفتنی است ، همایش «اطلاعات و مردم» نخستین همایشی است که تحقیقاً در خاورمیانه، توسط یک دستگاه اطلاعاتی و به صورتی آشکار در حوزه همکاری خود با مردم برگزار می‌شود. تاکنون بیش از ۲۰۰مقاله مرتبط با موضوع همایش به دبیرخانه همایش ارسال شده که از این میان تا امروز ۵۰ مقاله به عنوان برگزیده انتخاب شده است.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *