اکتبر, 2016 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

دومین همایش بین المللی اجرای قوانین انرژی در ساختمان با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی ، معاون وزیر نیرو و جمعی از فعالان حوزه ساختمان در مرکز همایشهای صدا و سیما روز دوشنبه ۱۰ آبان برگزار شد .
حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در این همایش گفت: موضوع بهینه سازی انرژی را نمی توان فقط با توصیه حل کرد بلکه باید توجیه اقتصادی برای خانوارها داشته باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با کاهش مصرف انرژی مصرف نفت نیز کمتر خواهد شد و این راه فروش بیشتر نفت در سطح جهانی و درآمدزایی کشور را در پی خواهد داشت که سبب می‌شود مردم منتفع شوند.
مظاهریان درباره ابعاد مختلف اجرای برچسب انرژی ساختمان توضیح داد: ابتدا باید تعیین شود چه نهادی اعطا کننده برچسب انرژی است؟ آیا این کار نیازمند فرایندی اداری است و دولت باید آن را اجرا کند.؟
وی با انتقاد از برخی قوانین کشور که کالایی و قابل خرید و فروش شدند گفت: باید ضمانت‌های اجرایی موضوع برچسب انرژی راستی‌آزمایی و مشورت‌های لازم درباره این موضوع به وزارت راه و شهرسازی ارائه شود تا نکته مبهمی باقی نماند.
معاون وزیر راه و شهرسازی عدم اجرای کاهش مصرف انرژی در سازمان نظام مهندسی را سبب بروز مشکلاتی دانست و گفت: خط مشی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی به سمت کاهش مصرف انرژی سوق پیدا کرده است و گرچه هنوز اجرایی نشده اما این شورا از سازمان‌های استانی خواسته به این خط‌ مشی پایبند و وفادار باشند. البته این بحث را نمی‌توان با ابلاغ یک آیین‌نامه برای کل کشور اجرایی کرد و نحوه اجرا در هر منطقه شرایط خاص خود را دارد زیرا ممکن است هر یک از مناطق ظرفیت‌ متفاوتی را در اجرای این موضوع داشته باشند.
مظاهریان با تاکید بر این‌که اجرای درست و نتیجه‌بخش بودن این کار نیازمند باور عمومی در مردم است گفت: می‌توانیم قوانین و آیین‌نامه‌های متعددی داشته باشیم اما باید درباره این موضوع به باور عمومی برسیم تا سبب ایجاد تغییر شویم.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد، این مهم در کشور باید با دید واقع بینانه با درآمدهای در نظر گرفته شده در گستره جغرافیایی با فرهنگ های متفاوت اجرا شود.
گفتنی است ، در همایش اجرای قوانین انرژی ساختمان از جلد دوم کتاب راهنمای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان رونمایی شد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *