جشنواره ملی کشاورزی

ژانویه, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1395, اخبار

جشنواره ملی کشاورزی با حضور وزیر کشاورزی ، مدیران استانی وزارت جهاد کشاورزی، معاونان وزیر و تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی در مرکز همایشهای صداو سیما روز دوشنبه ۱۳ دی برگزار شد .
محمود حجتی وزیر کشاورزی در این جشنواره گفت: تغییر اقلیم در کشور در حال وقوع است و مشکلات کم‌آبی روز به روز بیشتر می‌شود، اما با تلاشی که کشاورزان انجام دادند، درسی به ما آموختند که با همین منابع محدود آبی و با مدیریت آب و خاک، چنین محصولاتی را برداشت کرده‌اند.
وی گفت: در گندم آبی، نمونه کشوری بیش از ۳ برابر متوسط ملی و در گندم دیم بیش از ۵ برابر متوسط ملی تولید داشته است، مضاف بر آنکه تولیدکننده نمونه ملی ما در محصولات باغی ۷ تا ۱۰ برابر و تولیدکننده نمونه ذرت دانه‌ای ۱۷ تن در هکتار تولید داشته، در حالی که متوسط کشوری ۷ تن است، پس باید گفت این امر شدنی است.
حجتی با تأکید بر اینکه نگاه تمام مسئولان کشور به تولید ملی و امنیت غذایی است، تصریح کرد: رسانه ملی و اصحاب رسانه باید در انتقال تجربیات کشاورزان نمونه به میدان آمده و کمک کنند.
وی افزود:، اصلاح بذر و همچنین ترویج کشت نشایی از مواردی است که به شدت مصرف آب را تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهد، مضاف بر آنکه کشت نشایی، دوره رشد را به یک سوم می‌رساند.
حجتی، استفاده از روش‌های سنتی در زنجیره تولید را غلط دانست و گفت: صادرات، شرکت بازرگانی خود و اهلیت لازم را می‌خواهد، چرا که تولید با کیفیت و مدیریت، لزوماً یکی نیست و اگر امروز خوب تدبیر کنیم، در آینده اضطراب نخواهیم داشت و خیلی از دل مشغولی‌های امروز ما مربوط به گذشته است.
وی همچنین به جلسه امروز خود در شورای اقتصاد برای تعیین تکلیف قیمت برنج، وضعیت بازار و قیمت خرید تضمینی اشاره کرد و گفت: دست همه مروجین، تولیدکنندگان و محققانی که در بخش کشاورزی با فعالیت‌های شبانه‌روزی خود سبب شده‌اند که به اینجا برسیم، را می‌بوسم.
گفتنی است ، دراین جشنواره از ۱۰۲ تولیدکننده نمونه بخش کشاورزی و ۱۶پژوهشگر با حضور وزیر جهاد کشاورزی تقدیر شد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *