بیست و هفتمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی

جولای, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1396, اخبار

بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی امروز ۱۰ تیر با حضور مسئولان بانک مرکزی و مدیران و کارشناسان نظام بانکی در مرکز همایش‌های صدا و سیما آغاز به کار کرد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور دراین همایش گفت: دولت یازدهم با سیاست‌های انضباط مالی و پولی و مدیریت نقدینگی و کنترل انتظارات تورمی با وجود کاهش درآمدهای نفتی توانست ثبات را در شاخص‌های کلان اقتصادی کشور نگه دارد و پایدار کند.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم موفق شد ثبات مالی و پولی را به دولت دوازدهم منتقل کند، گفت: انتظار داشتیم در کنار این سیاست ها، شاهد کاهش نرخ سود بانکی همگام با نرخ تورم شویم، همیشه اقتصاددانان ما اعلام می‌کردند که سود بانکی از تورم کمتر است و باید بیشتر باشد و ما نخواستیم در این زمینه دستوری عمل کنیم.
جهانگیری در عین حال تصریح کرد که نباید این موضوع را عدم توفیق توصیف کرد و افزود: نرخ سود بین بانکی حتما انتظار داریم کاهش یابد.
وی تصریح کرد که با چنین نرخ سود بانکی سرمایه گذاری، تولید و فعالیت‌های اقتصادی بسیار دشوار خواهد بود، زیرا وقتی به طور جدی می‌توانیم انتظار رشد داشته باشیم که نرخ سود بانکی متناسب با آن کاهش یابد.
جهانگیری گفت: در روزهای پایانی دولت یازدهم قرار داریم و نیازمندیم تا ارزیابی دقیقی از سیاست هایی که در این دوره گرفته شد، داشته باشیم.
وی افزود: با توجه به اینکه در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم و دولت جدید به صورت طبیعی با مطالبات بیشتری از سوی جامعه مواجه است که باید به آن پاسخ دهد می‌تواند سیاست‌های پیشنهادی مختلفی از این همایش برای دولت بعدی داشته باشد.
جهانگیری افزود: با ثباتی که امروز در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور در اثر سیاست هایی که در دولت یازدهم اتخاذ شد، داریم باید سیاست هایی که بتواند چالش‌های بزرگتر پیش روی کشور را بردارد، اتخاذ کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ثبات در بازار ارز از سیاست‌های خوب دولت یازدهم بوده است، گفت: نرخ ارز تا یک سوم کاهش یافت و نرخ ارزهای خارجی در برخی مواقع حتی تا سه برابر نیز شده بود، اما خوشبختانه دولت یازدهم توانست ثبات را به بازار ارز بازگرداند.
گفتنی است ؛ منتخبین چهره های ماندگار بانکی در بیست و هفتمین همایش سیاستهای پولی و ارزی معرفی شدند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *