اجلاس سراسری هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی

جولای, 2017 بدون نظر آرشیو سال 1396

اجلاس سراسری هیات های امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی،وزیر بهداشت،نمایندگان مجلس ، استانداران و شخصیت های علمی و فرهنگی در مرکز همایش های صدا و سیما  روز سه شنبه ۳ مرداد برگزار شد .

دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم  اظهار کرد: درحال حاضر سمت‌گیری کار دانشگاه‌ها به سمت استقلال بیشتر است که اگر این امر محقق شود می‌تواند در قانون هیات امنا که از سال ۶۷ تصویب شده تحولی ایجاد کند. از نکات برجسته‌ای که در آن وجود دارد مزیت اختیار تصمیم‌گیری است. اما ماحصل فعالیت هیات امنا در حال حاضر با آنچه که در قانون ‌آمده است فاصله زیادی دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر مسائل کوچکی را در هیات امنا مورد تصویب قرار می‌دهند. درحالی که به هیات امنا اختیارات بزرگتری داده شده و این هیات امنا می‌توانند در دانشگاه‌ها تحول ایجاد کنند. بنابراین رویکرد زمینه حرکت به سمت استقلال فراهم است و کسی ایراد نمی‌گیرد که ساز و کارها و سمت‌گیری‌ها باید تغییر کند.

وی تاکید کرد:‌هیات امنای دانشگاه‌ها می توانند واسپاری و واگذاری امور دانشگاه‌ها به بیرون را داشته باشند و از بار خود کم کنند و دراین راستا اختیارات کافی برخوردار هستند.

وی ادامه داد:‌ دانشگاه‌ها در دنیا با پول نفت اداره نمی‌شوند و با درآمدی که از پژوهش بدست می‌آورند، حرکت می کنند و هیچ دانشگاهی در دنیا با پول نفت اداره نمی‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه آمارها نشان دهند عملکرد نسبتا خوب وزارت بهداشت در چهار سال اخیر است گفت:‌ در خصوص آمار مرگ و میر نوزادان  رتبه ایران در میان ۲۶ کشور منطقه ۱۴ و در بین ۱۴۰ کشور جهان ۸۷ است. همچنین از نظر آمار مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در بین ۲۶ کشور منطقه، ایران رتبه ۱۴ را دارد و در بین ۱۹۷ کشور جهان رتبه ۸۶ را به خود اختصاص داده‌ایم. همچنین در خصوص نرخ مرگ و میر رتبه ایران از بین ۲۶ کشور منطقه ۱۱ است و در ۲۱۰ کشور جهان رتبه ایران ۱۱ تعیین شده است.

گفتنی است ؛ در حاشیه این مراسم، هیات امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور از دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به دلیل همراهی و حمایت از قانون هیات امنای دانشگاه‌ها تقدیر کردند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *